Jste celkem mladá kapela.. Jak je to dlouho, co jste začali hrát?

Jsme věkem mladí, duchem slabí. Řekl bych, že už minimálně 2 roky tvrdíme, že spolu hrajeme 2 roky 🙂 . Nicméně už to budou právě 4 zimy, co jsme se dali dohromady. Po cca dvou letech, jsme si natočili naši prvotinu ZROZENI, a díky tomu, jsme začali hrát i veřejně.

 Dobrá cesta, jak zůstat mladí ještě hodně dlouho. Když jsem u té prvotiny..Jak dlouho jste chystali její natočení a jak probíhalo? Nějaké veselé příhody z natáčení?

 

První, co jsme si řekli bylo, že nebudeme hrát covery. Chtěli jsme si zkusit, jaké to je dělat vlastní tvorbu. No a přibližně dva roky, jsme skládali a psali různé věci. V momentě, kdy jsme byli s materiálem, který jsme měli spokojeni, tak jsme šli do studia. Pro všechny z nás to bylo první nahrávání, takže jsme nevěděli, která bije. Naštěstí Ziki, u kterého jsme nahrávali, nám se vším pomohl a měl s námi trpělivost. Natáčení jsme si užívali. Když jsme například nahrávali sbory, tak jsme u jednoho z našich kamarádů zjistili, že vlastně neumí zpívat, ale nikdo nebyl schopen mu to říct. Především proto, že měli všichni záchvat smíchu. Všechno to završil, když v refrénu Rota Nazdar zpíval „no tak nazdar“. Taková hezká improvizace z jeho strany. Ale o tom, že byla sranda je možné se přesvědčit v závěru písničky Párek pivo pyrotechnika, kdy ten smích na konci je autentický. Záměrně jsme ho tam ponechali.

Z nahrávky je cítit ta pohoda a fajn atmosféra. To, že jdete vlastní cestou je i fakt, že máte celkem charakteristický zvuk. Hlavně teda celkem čisté kytary. Jaké jsou hudební vlivy, které vás ovlivňují ?

Máme s klukama takovou společnou komunikaci v jedné aplikaci a kromě toho, že se tam domlouváme na zkoušky a hážeme tam různý hovadiny a nechutnosti, tak si tam posíláme vždycky různé písničky, které zrovna posloucháme. A musím říct, že máme podobný vkus. Za sebe můžu říct, že jsem vždy poslouchal a vlastně stále poslouchám všechno možné. Samozřejmě jsou hudební styly, které mně nic neříkají. Samozřejmně mě asi nejvíc ovlivnil Dan Landa ze svou tvorbou (je to trošku klíšé, já vim). Ale moc mám rád třeba Killing Joke. Líbí se mi, že i když už to jsou páni v letech, tak stále tvoří novou muziku a nežijí jen z dávné slávy. Pořád to má energii.

 

 Rozhodně bych řekl, že váš zvuk je více rockový, než je běžné u většiny kapel. Hráli jste už dřív v nějakých kapelách ?

Když začneme zkoušet novou písničku, tak zkoušíme hrát ji i s různými efekty, ale nakonec se většinou shodneme, že ten čistej zvuk má něco do sebe. Ale nebyl to původně náš záměr. Tím, že já a kytarista jsme před tím v žádné kapele nehráli, tak jsme s tím ani neměli zkušenosti. Náš bubeník již za sebou má účinkování v jedné kapele. Začalo to vlastně tak, že Kuba (bubeník) nám na oslavě narozenin jednoho našeho kamaráda říkal, že se mu moc nelíbí, kam směřuje kapela, kde hraje a tak mu Honza (kytarista) z hecu řekl, že s ním zatím bude hrát on, i když má jen akustiku, na kterou občas hraje u ohně. To byla pro mně vhozená rukavice a hecnul jsem to, že jestli oni dva založí kapelu, tak já si koupím nějákej nástroj a budu hrát s nimi. No a když jsme se pak druhý den bavili, kdy a kde tedy bude první zkouška, tak mě nezbylo nic jiného, než koupit basu a začít cvičit. Nakonec na mě zůstal i zpěv. No zpěv… 😀

 To je skoro, jak z romantického filmu.. Ale nutno uznat, že vám to hraje výborně a koncert od koncertu jste lepší. Jaké kapely máte rádi?

Pokud by ten romantický film byl plný vulgarit, dementóz a různých sodomií tak proč ne… 😀 Díky, snažíme se na sobě pracovat, protože je toho hodně co zlepšovat. Pokud vím, tak Honza má taky ten rozsah toho co poslouchá široký, ale hodně poslouchá třeba Blink 182, nebo Slipknot. U našeho bubeníka těžko říct, tipnul bych ho tak na Dádu Patrasovou. No a já jak jsem říkal, tak mám hodně rád třeba Killing Joke a v poslední době se mě hodně líbí nové album Ondreje Ďurici.

Naposledy jsi mi říkal , že by jste rádi natočili druhé CD. V jakém stadiu jsou vaše plány ?

Teď jsme ve stadiu, kdy materiál na novou desku, máme z větší části po kupě. Chtělo by to možná ještě jednu písničku, ale věřím, že nás něco napadne. Každopádně teď během ledna a února ještě dohrajeme akce, které máme domluvené z loňského roku a pak bychom veškerý volný čas chtěli věnovat práci na nové desce. Připravit se tak, abychom mohli jít do studia. Takže pokud se vše podaří, tak bychom chtěli mít novou desku letos hotovou. Tímto bych se chtěl ještě jednou omluvit všem, kterým jsme z tohoto důvodu odmítnuli nabídky na vystoupení.

Tak to přeji mnoho štěstí. Bude hudebně ve stejném duchu, jako předchozí album ?

Pořád jsme tři, pořád máme rádi čistý zvuk a takovou tu jednoduchost. Takže snad to budem pořád my. Ale samozřejmě je otázka, co vyleze ze studia 🙂 Troufám si tvrdit, že jsme nepatrně zrychlili…

 Budeme se těšit na konečný výsledek . Považujete se za skinheadskou kapelu?

 

Rádi se dotýkáme tématiky skinheads. Ale nemůžu říct, že bychom byli skinheadská kapela v pravém slova smyslu. Nebylo by to fér se tak nazývat, protože jsou určitě kapely, které tím žijí daleko více než my. Máme rádi muziku, rádi zpíváme o ne zrovna populárních tématech. Cítíme silné pouto k našim kamarádům, našemu městu, k naší vlasti. Sám ani nevím vlastně jak bych to napsal. Možná na tom ani nezáleží. Co myslíš ty? 🙂

Možná to ani není tolik podstatné. Nepopulární témata ovšem nesou sebou problémy. Pocítili jste už nějaké tlaky na kapelu, nebo výhružky?

My osobně ne. Zatím tedy. Ale je pravda, že byly koncerty, kde se to fízlama jenom hemžilo. Ten největší tlak je asi na pořadatele a majitele klubů. Málokdo si asi uvědomuje, že to není sranda pořádat zrovna koncert s kapelami,  jako jsme my, a to zrovna my jsme oproti některým chlapecký vídeňský sbor. Když jsme například měli hrát na jedné malé soukromé akci pro fanoušky hokeje v Prostějově, tak majitel klubu dostával různé „přátelské“ rady, že mu to tam skinheadi rozbijou a pod. Nakonec necuknul i když z toho měl obavy a dokonce říkal, že to byla jedna z nejslušnějších akcí za poslední dobu. Bohužel i přesto si tam asi už nezahrajeme. Spousta kapel totiž odmítla hrát v klubu, který prý „dává prostor náckům.“…

Bohužel praxe, která pořad funguje. Pár koncertu už jste odehráli . Co tréma? Jaký byl váš povedený koncert?

Tréma je. Teda aspoň u mě. Ale spíš taková ta zdravá tréma. Samozřejmě každým koncertem je to lepší, člověk je jistější. Já si třeba rád vzpomenu na jeden koncert na Slovensku, kde to na nás kluci z Veselí a kraje Slováckého docela rozjeli. Byl to skvělý pocit. Ale když se baví lidi, tak je každý koncert povedený.

 

 Každý koncert se má pořádně užít. Muže být i poslední… Hudba vás neuživí , jaká je vaše práce?

Přesně tak. A nemusí vždy jen jít o to, že to někdo zatrhne. Stát se může cokoliv. A jsem rád, že je stále tolik lidí, co si jdou užít do klubu večer s původní muzikou. Má to být hlavně zábava a to jak pro lidi, tak pro kapely. Jak říkáš, živit se muzikou, je v našich končinách výsada pár vyvolených a co se týče naší scény, tak tam je to úplná utopie. Ale řekl bych, že je to správné, protože díky tomu to má právě to kouzlo toho, že je to hlavně o hudbě a živém vystupování. Kytarista s bubeníkem spolu pracují v servisu jako automechanici, já pracuji jako stavební technik.

 Vím, že jsi otec malého syna. Jak ti doma prochází koncertování , zkoušky a život rockové hvězdy ?

Samozřejmně rodina je na prvním místě. A musím říct, že tady zaslouží velké díky moje manželka, která je hodně tolerantní. Je naše fanynka, takže je to trošku snažší ji ukecat 🙂 a tímto bych ji chtěl moc poděkovat. Ale samozřejmě je to časově náročné, navíc to skloubit s prací. Takže přestože jsme rádi, že nabídek na vystoupení je hodně, tak bohužel i z těchto důvodů nelze vyhovět všem. Ale věřím, že to lidi chápou.

Budeme pomalu končit.. krom pozdravuj a vzkazu … Myslíš, že Prostějov postoupí letos do krajské ligy?

 

Doufám, že Prostějov, především ten hokejový se nikam posouvat nebude

A teď mas prostor na závěrečnou řeč.

Chtěl bych pozdravit všechny kluky a holky co drží tuhle scénu nad vodou ať už tím, že koncerty pořádají, hrají na nich, nebo na ně chodí. Držme spolu, navzdory různým heslům, totiž bude hůř… Tobě Martine děkuji za příjemné povídání a přeji ti ať ti tvoje nová životní role přináší jen radost. Za Rotu Nazdar vás zdraví Ondra.

Já díky za tvůj čas a ať se daří