Konečně si můžete přečíst dlouho očekávané interview s anglicko-německou skupinou I.C.1. Díky patří Andymu, který odpověděl na naše otázky.

1 Ahoj Andy, začneme jako obvykle. Můžeš představit sebe a skupinu? Prosím, řekni nám něco zajímavého o každém z Vás (zvláštní koníčky nebo zájmy a podobně).

I.C.1 hraje ve složení Andi solová kytara, Klaus basa, Stefan bicí a já zpěv. Ti tři němečtí kluci taky hrají ve skupině CARPE DIEM. Nemám jiné koníčky než I.C.1 a chodit na fotbal. Stefan je na tom podobně. Andi se ve svém volném čase věnuje potápění a bungee jumpingu. Klaus dlouho dělal kickbox a tedˇ jej trenuje.

2.S projektem I.C.1 se na rozdíl od Tvých předchozích kapel více soustřediš na kult skinheads. Říkám to správně? Jak to vlastně začalo? Byly tam ještě další důvody?

Jo, chtěl jsem zkusit psát více o době, kdy jsem byl skinem v RAC kapele a co to všechno přinášelo…a ne jen pořád vyřvávat ty stejný hlášky. Nemám nic proti sloganům, ale ty jsem si už užil dostatečně s RAZORS EDGE. Původně mělo jít jen o studiový projekt, ale nahrávání prvního alba jsme si skvěle užili , takže jsme se rozhodli vyrazit na koncerty a pokračovat dále.

3. Můžeš popsat jak to všechno s I.C.1. funguje a zmínit důležité milníky? Jsou obě Tvoje dřívější skupiny ještě aktivní a nebo se rozpadly?

Původní myšlenka v roce 2007 byla něco nastartovat, ale nezačal jsem skládat dříve, než v následujícím roce. Pak jsme nahráli první album v roce 2009 s bratrem původního bubeníka Saschi Gernotem jako sólovým kytaristou. Gernot odešel před naším prvním vystoupením v Itálii v roce 2010 a nahradil ho Andi. V roce 2012 jsme vydali druhé album. Pak odešel Sascha a náš starý přítel Stefan ho nahradil. Tahle sestava nahrála třetí album. I.C.1. je nyní mou jedinou kapelou.

4. Je to složité, když jsou členové skupiny z různých zemí? Jak funguje Vaše spolupráce? A jak řešíte otázku nutnosti cestovat?

Není to tak složité, jak si můžeš myslet. Tři němečtí kluci můžou zkoušet na koncerty společně a taky spolu cestují, když hrajeme. Společně taky nacvičují nové věci, které jim pošlu.

5. Jak by jsi popsal vlastní muziku? Já bych ji označil jako hodně melodický skinheadský rock s refrény vhodnými pro společný zpěv. Souhlasíš? Kdo skládá hudbu a píše texty?

Jo, to je dobrý popis našeho hudebního stylu. Já píšu většinu textů. Klausovi se občas podaří skvělá melodie pro refrén a já pak k němu napíšu verše… Klaus skládá veškerou hudbu.

6. Vraťme se do mladých let… Jak jsi se tehdy dostal ke skinheadské scéně a tomuhle způsobu života? Které kapely byly nejdůležitější v době Tvých skinheadských začátků?

Skinheadskou scénu jsem objevil ještě ve škole. Vždy jsem chodil na fotbal a skinheadi byli mohutnou silou při zápasech. Pro mě a moje kamarády bylo tedy normální se přidat. Scénu jsem vždy viděl jako věc spojenou s fotbalem, pro kterou dodávaly hudební doprovod skupiny jako Cockney Rejects a samozřejmě jsme chtěli na Oi! Scéně taky prorazit. Moje oblíbené skupiny tehdy (a stále jsou) byly 4-SKINS a později COMBAT 84 a SKREWDRIVER.

7. Všiml jsem si, že Tě nejvíce inspirovaly skupiny The 4-Skins, Skrewdriver, Cock Sparrer a Combat 84, je to tak? Můžeš zkusit charakterizovat hudbu těchto skupin a sdělit nám, jak moc jsi jimi ovlivněn? A jmenuj prosím od každé z nich svoje 3 oblíbené skladby včetně stručného vysvětlení proč jsi je vybral.

Dobrá , The 4-Skins, Combat 84 a Skrewdriver jsou moje vzory, Cock Sparrer pak Klause. Legendární skupiny , které nás ovlivňují dodnes. Těžké vybrat jen tři skladby od každé z nich, ale co třeba tyhle?

THE 4-SKINS – “One Law For Them” je vynikající skladba, “Chaos” jsou 4-Skins v jejich nejlepší formě a “1984” mě vždy vrátí do mých začátků.

COMBAT 84 – skladba “Barry Prudom” vyplynula z příběhu, který plnil zprávy v té době, (pozn.překladatele: Barry Prudom byl hromadný vrah pronásledovaný policii,který před dopadením spáchal sebevraždu v roce 1982), “The Right To Choose” je fakáč levičákům, kteří tehdy ovládali Oi! scénu.

SKREWDRIVER – myslím, že skladba “Back With A Bang” opravdu zachytila Ianovu energii , “Don’t Let ‘Em Pull You Down” byla moje oblíbená skladba na vůbec prvním EP ‘White Noise’, které jsem si kdy koupil a “Showdown” je absolutní hymna. Ale je spousta dalších skladeb , které bych zde mohl uvést.

8. Které ze současných skupin rád posloucháš? A jestli je to možné, napiš nám seznam deseti nejoblíbenějších desek.

Aktuálně je moje oblíbená skupina ze Švédska, haha . PITBULLFARM, skvělá záležitost.

Já opravdu nemám svoji oblíbenou top ten alb, mám oblíbené skladby na rúzných deskách a tak Ti seznam těch deset nejoblíbenějších nemůžu dát. Nemám rád podobné seznamy, vždy se na někoho zapomene a je pak z toho blbej pocit, haha.

9. Do současnosti jste vydali tři alba a jedno EP. Jak jsi spokojen s výsledkem? Jaký na ně máte ohlas? Když porovnáme první album ‘Out Of Control’ s druhým ‘Loud And Proud´, jaké jsou rozdíly v hudbě a textech?

Myslím, že první album bylo překvapením pro pár lidí, ale dostalo se mu dobrého přijetí a tak jsme se rozhodli vydat další. Podle mě nejlepší věc na nahrávání těch dvou alb bylo, že jsme si to moc užili a na nahrávkách to je znát. Hudebně si myslím, že saxofon na Loud and Proud tam pasuje a piano prostě miluji! V textech je na druhém albu silné zaměření proti policii a tak to bude i na dalším albu.

10. Teď se věnujme textům. Všechno začalo skladbou „I.C.1“ , která vysvětluje vznik jména Tvojí skupiny. Proč jsi se rozhodl použít právě policejní kod? Co tahle zkratka pro Tebe znamená?t Víš v kterém roce začala policie tento kod používat? (pozn.překladatele: kod I.C.1 označuje v policejním slangu osobu severoevropského typu, jiný kod např. I.C.6 označuje Araba. Kódy se požívají již od 70tých let).

Tak zaprvé …my jsme si jméno „I.C.1“ nevybrali, dala nám ho policie. Je to náš příběh, který vyprávíme svým způsobem a který je celý o I.C.1 . Skladbu „I.C.1“ jsem napsal před naším rozhodnutím o jménu kapely,ale název se dobře hodil k ostatním skladbám, které jsem napsal.

Nejsem si jist, od kdy policie tyto kódy používá.

11. Skladba “Undercover Journalist“ popisuje rozšířené mediální lži. Jakou nejhorší lež o Tvé kapele jsi četl v mainstreamových mediích? Potkal jsi někdy seriózního novináře, který psal pravdivě?

Existuje něco takového jako čestný novinář? Takového jsem nikdy nepotkal, haha. Nejhorší věc , kterou o nás napsali, bylo o tom, že naši fanoušci napadli hospodu v Londýně, ve které nám prý neměli umožnit hrát. 12 Myslím, že skladba “Skinhead Legends“ je věnována všem opravdovým skinheadským

kapelám, nenáviděným i milovaným, které mají stejný postoj po desetiletí, je to tak?

Které skupiny by jsi zařadil mezi takové legendy a proč?

Iana a SKREWDRIVER a také jedinou skupinu, co se dala znovu dohromady a zajímala mě a to sice THE 4-SKINS, protože jsme museli hrát na koncertě k jejich novému albu, haha.

((pozn.překladatele: THE 4-SKINS hráli v letech 1979 až 1984, znovu se dali dohromady v roce 2008).

13. Skladba “Empire Legacy“ se věnuje úpadku britského impéria. Ve své době to bylo nejmocnější impérium, před kterým se třásl celý svět. Které osobnosti z minulosti nejvíce obdivuješ? Myslíš si, že je pořád možné obnovit zašlou slávu?

Řídící síly impéria jej zavrhly, když se jeho správa stala moc nákladnou a nám zbyly jen důsledky. Obyčejní lidé zde z imperiua neměli nic kromě špinavých čtvrtí a chuboby. Není šance na návrat impéria a já si nevážím nikoho z jeho dřívějších vůdců.

14. Ve skladbě “Overdose“ je jasně vyjádřen postoj proti drogám. Myslíš, že je společnost zaplavena feťáky , zejména pokud jde o mládež. Potkal jsi někdy tkzv. ‘junkie skinheads’, tedy fetující skiny? Vidíš nějakou naději na omezení drogové závislosti?

Feťáci jsou všude. Přesto jsem nepotkal fetující skiny. Drogy nikdy nebyly součásti skinheadské scény a tak to bylo i za mých skinheadských let.

15. Skladba “No Beer Here“ popisuje obvyklé potíže s hledáním slušné hospody , kde chce člověk popít. Existují ještě hospody, kde jsi vždy vítán. J Co si myslíš o ubývání tradičních hospod. A jaká je Tvoje oblíbená značka piva?

Byly časy, kdy jsme se mohli dostat pouze do jedné hospody v centru města (Birmingham). Dnes je ale vzácné, že nás jde větší banda skinheadů, takže už není problém popít ve městě. Ale myslím, že by se to mohlo změnit, kdybychom chodili pravidelně. Skladbu “No Beer Here“ jsem napsal o zážitku z jedné noci před mnoha lety, kdy asi deseti z nás byl odepřen vstup do každé hospody, kde jsme se o něj pokoušeli.

Jasně, je to ostuda že tolik našich dobrých hospůdek končí činnost, a když už jsou jednou zavřený, tak už znovu neotevřou …každopádně ne jako hospody. Moje oblíbené pivo? Banks’s

16. Vzpomínání na staré časy je zřejmé také ve skladbě “Best Of Times“. Která doba byla podle Tebe pro skinheads ta nejlepší? Máš z tý doby nějakou nezapomenutelnou zkušenost,kterou by jsi rád zveřejnil?

Pro mě byly nejlepší roky ze začátku osmdesátých let. Tehdy jsme byli armáda.

17. Skladba “Won’t Break Us“ vyjadřuje nezlomné odhodlání vydržet. Jaký útisk, zákazy a problémy jsi zažil za své hraní se skupinou I.C.1? Zažil jsi klasické měření dvojím metrem ,pokud šlo o skinheads.?

Zažili jsme stejné problémy jako ostatní skinheadské kapely, jak s policii a levičáky, kteří chtěli zrušit naše vystoupení, tak lhaní o nás v novinách a televizi.

18. Skladba “Sick Society“ (Nemocná společnost) obsahuje velmi sociálně kritický text. Řekl by jsi, že je společnost opravdu tak shnilá a že vše je řízeno skrze lži, korupci a pokrytectví? Které části společnosti ,ve které žijete, jsou nejvíce zamořeny. Vidíš nějakou naději na znovuvybudování společnosti na zdravých základech? A co by jsi považoval za základní pilíř takové zdravé společnosti?

Jo, společnost je špatná a úplně zkorumpovaná. Každý den práva většinové společnosti mizí ve prospěch práv menšin. Obyčejní pracující lidé jsou obětování politiky , kteří jsou poslušni velkému byznysu nebo odborovým svazům. Jednoduchá odpověď je, že rozhodovat máme my a ne politici , ale oni mají tanky v ulicích, aby nás dokázali zastavit.

19. Máte také hymnickou skladbu “Skinhead Girl“, plnou hrdosti a zanícení pro věc. Inspiraci jsi našel ve skutečných skingirls , které jsi potkal, a nebo jde o popis ideální bohyně, která je snem každého skinheada? Jak by taková ideální skingirl měla vypadat a jak by se měla chovat?

Měl jsem to štěstí, že jsem potkal několik skvělých skingirls během své doby, kdy jsem byl součásti scény, takže ve skladbě “Skinhead Girl“ je trochu z každé z nich.

20. Proč jste se rozhodli taky vydat EP se dvěma skladbami? Čí to byl nápad? Považuješ 7-palcový vinyl EP za stále vhodný formát? Byl to záměr vydat upoutávku na třetí album?

Všichni sbíráme vinyly a tak jsme to chtěli společně. Nebylo to myšleno jako ukázka z alba nebo tak něco. Myslím, že je to skvělý přídavek k naším vydaným deskám. Mraky lidí pořád rádi sbírají vinyly a tak si myslím, že je to stále důležitý formát.

21. Skladba “Not Forgotten“ je věnována všem loyálním přátelům, které jsi během svého života ztratil? Řekl by jsi, že tato skladba je projevem úcty všem kamarádům, kteří zasvětili a obětovali své životy našemu postoji? Považuješ za opravdu důležité připomínat jejich příběhy tak, aby neupadly v zapomění?

Jo, je důležité nezapomínat. Jejich příběhy jsou také naše příběhy a naší kamarádi, které jsme ztratili, budou žít tak dlouho, dokud na ně budeme vzpomínat.

22. Ve skladbě “We’ll Never Be Silent“prokazuješ, že máš pořád co říci a nic Tě neumlčí. Jak důležité je šířit Tvoje poselství prostřednictvím hudby? Jaká slova by jsi všude nechal tesat do kamene?

Reagujeme na názory těch, kteří nás podporují na našich akcích, takže ano, je to důležité šířit naše a jejich názory a navíc chceme, aby si lidé užili náš styl hudby. Já bych pravděpodobně do kamene všude tesal název svého fotbalového klubu.

23. Vaše třetí album ‘Based On A True Story’ vyšlo nedávno a musím uznat, je to pecka! Jak by jsi tohle album popsal svými slovy? Probíhalo vše během skládání a nahrávání stejně jako na předchozích albech? Kdo je za stylovým bookletem provedeným v šedofialové barvě?

Jsem rád, že se Ti album líbí. Všechno bylo stejné jako předtím… 13 hudebních aranží z Německa s mými texty, které jsem přidal v Anglii. Nemyslím, že je to na mně, říct zda je deska dobrá nebo špatná, to musí rozhodnout jiní lidé, ale mám z něj radost. Náš bubeník Stefan dodal veškerou grafiku a je odvedl skvělou práci..

24. Skladba „Web Warriors“ je věnována všem ubožákům u počítačů, kteří chtějí ostatním diktovat své myšlenky a názory. Myslíš, že je nějaká naděje tyhle „nevymáchaný huby“ na síti umlčet,nebo je to jako bojovat s větrnými mlýny? Podařilo se Ti někdy potkat takového internetového hrdinu osobně?

Nevěnuji moc pozornosti idiotům na webu, moje přátele si držím blízko a moji nepřátelé se v mé blízkosti nepoflakují.

25. Velmi jizlivá skladba “Never Walk Alone” sděluje, že Velký Bratr tě sleduje všude. Vidíš to jako jeden z hlavních znaků přechodu do totality? Pokud ano, jaké jsou další znaky tohoto přechodu? Řekl by jsi , že to vše stále více připomíná svět popsaný v nesmrtelné Orwellově novele „1984“?

Jasně, to bych řekl a každý, kdo to nevnímá, je slepý. A nejsou to jen kamerové systémy. Všichni jsme zažili policii kolem nás nebo jsme byli policii zadrženi na letištích a trajektových přístavech nebo vykopnuti z vlaků Euro Star a seznam tím zdaleka nekončí. Každý tady ví, že svoboda je pouze fraška.

26.Skladba „Politician“ je věnována všem těm profesionálním lhářům. Potkal jsi někdy poctivého politika, který chtěl sloužit lidem, nebo je výraz „slušný politik“ nesmysl a všichni politici jsou stejní? Jaký je Tvůj názor na Nigela Farage, stranu UKIP a jejich snahu? Jaký je Tvůj názor na červnové referendum? Souhlasíš s Brexitem a jaké by měl důsledky?

Něco takového jako slušný politik neexistuje a já budu hlasovat pro odchod z EU. Ne pro něco, co řekl Nigel Farage, ale protože to je to, co chci.

27. Klasická protikomunistická skladba „Red Alert“ je o tom, že všichni tihle levicoví aktivisté, provokatéři a ideologové pochází z bohatých rodin a nenavidí pracující třídu kvůli jejímu přirozenému vlasteneckému postoji. Proč tady máme takový paradox? Kde se podle Tebe vynořila tahle nenávist k vlastenectví a nacionalismu?

To nevím, ale všichni, o kterých jsi teď mluvil, jsou mrdky..

28. V písni „Our Life Today“ vyprávíš o pocitu být cizincem ve svém vlastním městě. Jak moc se změnilo od doby Tvého dětství? Co Ti z té doby nejvíce chybí? Je v něm ještě něco na jsi hrdý? Doporučil by jsi v něm turistům k prohlídce nějaká místa nebo památky?

Chybí mi zašlost a vnitřní síla starého města… vše je dnes umělé. Naše město je v srdci anglického průmyslového regionu … všechno je pryč a není to zajímavé místo pro návštěvníky.

29. Podílel jsi se na kompilaci s názvem ‘Bathgate Belongs To Us’ společně s mnoha skvělými kapelami. Myslím, že pochází z koncertu organizovanéhol 100% British Oi! Productions crew, je to tak? Co si myslíš o ostatních skupinách obsažených na této kompilaci? Které z nich jsou Tvoji oblíbenci?

Bylo dobré se dostat na tuhle kompilaci společně s některýma špičkovýma kapelama. Jsem dobrej kamarád s klukama z LAST ORDERS a HOOLIGAN UK. FLATHEAD FH:33 jsou skvělí chlapci a NO QUARTER jsou z mýho města.

30.Kolik už jste měli koncertů ? S kterýma kapelama jsi sdílel podium? V kterých zemích jsi hrál?

Odehráli jsme něco přes dvacet koncertů v 8 zemích včetně České Republiky.

31. Všimnul jsem si že hrajete na koncertech několik přejatých skladeb, konkrétně “England Belongs To Me” a “Argy Bargy” from Cock Sparrer. Proč jsi se rozhodl převzít zrovna tyto

skladby? Protože jsou to dobře známé melodie s chytlavými refrény vybízející se společnmu zpěvu? Jo, jsou to skvělý pecky a vždy strhnou publikum ke zpěvu.

32. Jak jsi užil společné vystoupení s The 4-Skins? Řekl by jsi , že jejich vystoupení mají pořád tu stejnou atmosféru a energii jako v osmdesátých letech?

Bylo to prostě skvělý. Nádherná noc v londýnském East Endu.

33. Zaznamenal jsem nějaké napětí, obviňování a překážky ze strany strážníků a dalších ubrečenců v době po koncertu-Skins a před akcí The Monsters Of Oi! Mělo to nějaký dopad ? Jak to poznamenalo skupinu?

Jo, začalo to , když vyšlo najevo, že hrajeme s THE 4-SKINS. Výsledkem bylo, že jsme nezveřejňovali na pár dalších letácích jméno I.C.1 a jinak nic.

34. Vím, že jste měli koncert v roce 2013 na Slovensku. Co nám můžeš říct o koncertu a jeho zákulisí? Pamatuješ si z něj něco? Jaké byly Tvoje dojmy z této země a Slováků?

Jo, už jsme tam hráli podruhé. Mám rád Slovensko a Bratislavu, je skvělé město k navštívení. Doufám, že tam budeme moci zase brzy hrát

35. Jak jsis užil koncert upořádaný v Coventry ke Tvým padesátinám, kde jsi hrál společně s Pitbullfarm, No Quarter, Queensbury Rules, Hooligan UK a Streetpunk Drunks? Byla to důstojná oslava takového výročí? Jaké jsi tam dostal dárky?

Akce proběhla s podporou Unstoppable Hate Distribution a dostal jsem od nich taky veký dort v barvách mého klubu, haha.

36. Měli jsme možnost Tě dvakrát vidět u nás v České republice, konkrétně na Jižní Moravě. Něco Tě tady překvapilo? Pamatuješ si vystoupení českých skupin Violence Station a Bootboys Social Club?

Byl to skvělý čas v České republice, díky všem od Barrister Crew a každému kdo se ukázal. Připravili jste nám špičkový weekend.

37. Myslím, že jsi velký fanoušek klubu West Bromwich Albion, že? Pořád chodíš na zápasy? A když, jak často? Jaký byl Tvůj nejvíce nezapomenutelný zápas, který jsi viděl? A kdo je Tvůj nejoblíbenější fotbalista?

Ano, pořád doma chodím na utkání, když mi vyjde. Už na ně chodím od roku 1976 a jako každý jiný jsem viděl svůj díl skvělých zápasů … a taky hodně zpackaných. Nejoblíbenější hráč? Tony“ Bomber“ Brown … legenda.

38. Máš hlubší zájem o historii? Jaké příběhy, vlastnosti a osobnosti z minulosti máš rád? Kdyby jsis mohl vybrat s pomocí stroje času historické období ve kterém by jsi chtěl žít, které by to bylo?

Jasně že se o historii zajímám a jsem na to hrdý. Vrátil bych se se strojem času do třicátých let … a pochodoval bych se Sirem Oswaldem Mosleyem.

39. Jaké máš plány do budoucna? Máš připravené nějaké překvapení?

Žádná překvapení nechystám, jen bude pokračovat I.C.1 s naším poselstvím.

40. Máš na závěr nejakou poznámku? Chtěl by jsi někoho pozdravit?

Díky za rozhovor a zdravím všechny, kdo nás znají.

Andy & I.C.1

přeloženo z webu Boots and Braces