Violence Station – Bootboys Social Club

 

Split CD kapel Violence Station z Děčína a Bootboys Social Club z Brna. Obě kapely jsou už dost vyhrané, takže můžete očekávat našláplý skinhead rock v podání Violence Station a trochu melodičtější rockový nářez v podání Bootboys Social Club (je to opravdu znát, když kapela hraje v 5-ti členné sestavě). Obě kapely se vyznačují velmi slušnými vokály, kterým je celkem dobře rozumět, což považuji za velké plus. Děčínský Roi Pearce ani Brněnský Gary Hodges už nejsou žádní vyjukaní kluci.  I když Vlastíkův zpěv se malinko liší od vokálů původního zpěváka Bootboys Social Club Honzy.

Každá kapela je zde zastoupena 3 songy. Violence Station mají dva druhy textů, první pojednávají o našem skinheadském kultu a druhé kritizují to, co je v naší zemi špatně. Na tomto splitku jsou zastoupeny oba dva. Vše odstartuje sociálně-kritický vál “Něco Je Špatně“ o naší současné společnosti plné pokrytectví, vlezdoprdelovství, dvojího metru a falešných moralistů. Následuje song “Tanec Mezi Paragrafy“, jehož název mluví sám za sebe. Třetí vál “Way Of Life“ pojednávající o našem skinheadském kultu je přece jen krapet rychlejší i melodičtější a dle mě se jedná o jejich nejlepší počin vůbec.

Bootboys Social Club se vyznačují místy velmi sarkastickými a celkem dost sociálně-kritickými texty, a nejinak je tomu na tomto splitku. Píseň “Lobby“ kritizuje skutečnost, že většina z nás se stala jen otroky farmaceutických firem a že užívání tabletek úplně na všechno se stalo běžnou normou. Následuje sypačka “Cogito Ergo Sum“, jejíž název v překladu znamená “Myslím, Tedy Jsem“ a odkazuje na Descartovu racionální filosofii, která je založena na sebejistotě myslícího subjektu. Jedná se o jakýsi povzdech nad tím, že všechno je jinak, než by mělo správně být a že všechny ty moderní ideje se z racionálního pohledu zdají být naprosto nepochopitelné. Album uzavírá pro změnu nejlepší vál od Bootboys Social Club, a to “Životní Styl“. V tomto songu se střídají pomalejší a rychlejší pasáže, což mám hodně rád, navíc je to vše okořeněné velmi povedeným textem o těch, pro které se kriminalita stala životním stylem.

Jediné, co mi na tomto CD trochu vadí, tak je jeho celková délka. Chtělo by to minimálně ještě jeden vál od každé skupiny, mohly by to být klidně i covery. Nicméně za vskutku lidovou cenu 100,- Kč se jedná o velmi vydařený kousek. Těším se na další nové počiny obou kapel.