Nebývá moc obvyklé, že rozhovor za kapelu dělá bubeník. Bohužel Violence Station je banda plná zaneprázdněných lenochů. Koneckonců i tento rozhovor probíhal ve dvou fázích a jsem rád, že jsme ho dotáhli až k závěrečné řeči… Takže si dejte dobré pivko, osolte naplno volume a dejte se do čtení.

Tak pro začátek prozraď vaší historii..

První opravdovej koncert jsme odehráli u vás v Brně (ale to ty samozřejmě víš ):)v roce2012 , jestli se nepletu, ale dohromady jsme se dali s Jiříkem, asi dva roky před tím. Šlo tenkrát jen o hec, na popud Bobana. Ten mě uháněl, že musíme dát dohromady nějakou raubířinu. V tu dobu jsem se seznámil, přes moji sestru s Jiříkem, který jak se ukázalo hraje na kytaru, tak jsme zašli párkrát do zkušebny a dali dohromady krátkej playlist a odehráli maličkej koncert pro pár kamarárdů v Německu. Tou dobou už bylo jasný, že s náma dál bude hrát na basu i Giovanny. Pro něho to hraní je asi největší oříšek, protože jak je známo je to letitej bubeník , akorát tenhle flek byl u nás už zabranej. Tak, aby mohl zase hrát chopil se aspon „sladkýho dřeva“ to byl tak nějak náš start…

Vaše muzika zní jako staré oi kapely. Kdo vás inspiruje?

Už na začátku bylo jasný co chceme dělat za muziku. chtěli jsme hrát prostě skin punk. Jednoduchou údernou muziku na poslech. V textech se trefovat , nebo zesměšnit kohokoli , kdo nás nějakým způsobem sere. Žádný hlubší poselství, filozofie .nebo moralizace. Násilí, pivo,ulice , kamarádi, starej dobrej kýč. Hrát prostě kutálku , která tu už dávno před náma byla, a na kterou se akorát postupem času a příbytkem nových stále „vyvinutějších“ kapel zapomnělo. Ukázalo se, že je skládat takhle minimalistickou muziku je těžší, než jsme si mysleli . Inspiraci s kapel, nebo muziky jako takový , asi moc nečerpáme. Všichni máme rádi starý RAC kapely. Skrewdriver je pořád nevyčerpaná studna. jak se tahle kapela vyvíjela hudebně i textově najdeš na každý desce něco jinýho. Od rokenrolu punku až po kvalitní rockovou muziku, za kterou by se nestyděli. ani světoví interpreti. Mezi jejich věcma se najdou i vyloženě rádiovky. Díky tomu, že žijem na hranicích s Německem, měli kluci velkej přísun německých kapel. Víme oba ,jak se v devadesátejch letech hrálo v německu . Do dneška, když v hospodě, nebo na párty pustíme třeba STORKRAFT nezůstane nikdo mlčky sedět. Jinak posloucháme, tak nějak všechno. Já se snažím, aby při našich výjezdech bylo pořád, co poslouchat. Jsem takovej tour DJ. Na své by si u nás na výjezdu přišel každej. Servíruju klukům blackmetal vyběr (oblíbená parta je Peste noire) ta se zalíbila kupodivu všem , stary glam rockový kapely. Za Motley Crue mě a Jiříka Giovanny nenávidi. Pokaždý hraje Motorhead, ten je u nás všudypřítomnej, vyběr RAC kapel a všechno to prokládáme třeba Závišem. Hlavně, když je na cestě prdel.. Na tyhle scéně je blbý to, že lidi jsou co se týče poslechu muziky strašně úzkoprsí a pak je to i na kapelách znát. Kopie z kopie kopie. U nás je to jinak .My jsme nic novýho hrát nechtěli . O muzice, co poslouchám nebo posloucháme, bych dokázal psát a jmenovat kapely nejrůznějších žánru až do rána.

Glam rock . No už teď se mi udělalo zle.. Už jsi nakousl, že Giovanny hrál léta na bicí. Ty jsi taky dost vytížený bubeník.. Co ostatní a jejich hudební minulost?

ano glam rock. …Dlouho se mi ten styl vyhýbal a ted si vybírá svou dań . Bohužel i na Giovannyho nervech .Boban byl, kam až má pamět sahá, věrnej posluchač a výjezd’ák. na koncertě. Vždycky kapele sebral při nějakym coveru, co znal mikrofon a hulákal za zpěváka, je to vždycky prdel. Třeba , když u nás hráli Synové výčepu, jeli první šnůru bez Sahuly (mimochodem taky náš velkej favorit) tak Boban odzpíval snad půl vystoupení. Jen si nejsem jistej, že byli kluci stejně nadšený, jako my . Giovanny je jeden ze zakladatelů kapely ORTEL, samozřejmě toho původního děčínskýho. S tou teplou píčovinou s budovatelským vokálem ze splzně, to nemá nic společnýho. I když bych moc rád viděl proříznutý ksichty našich sun-light hovno umělců, kdyby Slavíka převzali “krásný kluci z Děčína“ za ORTEL:) Textově na to rozhodně měli.No a náš Jiřík… vymejšlí vlastně všechnu muziku a když ho to chytne přinese i dva rify za čtyři měsíce. Né ted vážně… je to z nás největší muzikant. Má přirozenej talent, akorát jsme všichni líní, jak vandrák v červenci a on není bohužel vijímkou. Nějaký čas hrál v Lucky bonhead Crew. Odehráli dost akci, i v zahraniči, nahrál s klukama i placku tam jsem nabubnoval vlastně taky asi 5 věcí …no ale hlavně v začátsích svýho muzikantskýho vývoje hrával s naší Děčínskou Superstar Sabinou Křovákovou (teda nevim jestli to vyhrála, ale z každýho kouta jsem slyšel, že tam je a že to určitě vyhraje) prej je to ubulený hysterický střevo….

Boban a Synové výčepu.

Ty jsi byl taky svého času dost vytížena glam rock star. Co tvoje hlavní kapela Sekmeth?

Dítě tří otců… dal jsem výpověd. Je to na tolik rozjetej vlak ,že bylo potřeba si vybrat bud´ to Sekhmet a fakt se tomu věnovat tzn. bejt minimalně 3-4 do tejdne ve zkušebně sám a cvičit. Před koncertem generálka se všema a víkendy hrát. Pak samozřejmě šnůry po světě, tejden dva v autě a po hospodách a klubech (abych řekl pravdu už ted mi to chybí :)) Před poslední deskou jsem měl problém s hraním. Nějak mi ztěžkli nohy a byl to fakt problém ,jak na koncertech, tak na zkouškách. Na konec jsem to asi po dvou letech celkem rozhejbal. Ale tady jsme si všichni uvědomili ,že musím dělat jen Sekhmet , abych na to stačil a stíhal trénovat a to by s dalšíma mýma projektama prostě nešlo. Tak jsem po dlouhým zvažování odešel. Možná z pohodlnosti, taky tam za těch skoro 15 let byla trochu ponorka , ale asi nic, co by se nezvládlo. Chtěl jsem si i odpočinout. Není den, kdy bych nad tim nepřemýšlel.

Hlavní důvod byl spíš, že místo war paintu ,jsi měl jen rudou rtěnku a účes jako Nikky Six.. Můžeš se tedy věnovat naplno Violence Station, což je po letech hraní black metalu pro tebe spíš relax.

Na to už nemám vlasy. Sakra a můj oblíbenec je spíš Vince Neil. no rád bych se věnoval V.S. na plno , ale jako bubeník, kterej umí jakžtakž aspoň na ty škopky jsem a jsme ovliněný samozřejmě skládáním muziky a psaním textů a to já nesvedu. Za dobu, co hraju v nejrůznějších kapelách jsem napsal 3 texty z to se jeden nepoužil . Ale co se týká hraní, tak to určitě relax je a to si užívám.

Odehrál jsi v životě mnoho koncertu. Co by jsi doporučil mladým kapelám , jak překonat trému ? Nebo radu, čeho se vyvarovat ?

Nejlepší na trému je, asi mít perfektně naučenej playlist  No a nám od trémy hodně pomáhá rum .Ale to asi není moc dobrá rada pro mladou kapelu. Když trému mám (už se to často nestává) tak se naopak snažím nepít , protože jsem vyklepanej, abych to co nejmiň zhnojil. Většinou se po prvním songu vše srovná , tréma zmizí a člověk může normalně fugovat.

Ten rum je celkem častá rada.. Pro tebe ale hrát oipunk asi žádný stres nebude, po letech hraní black metalu..?

Nesmí se to přehánět. Po rumu mě neposlouchaj ruce a po pivu zase těžknou nohy,  ale ted´ mi celkem šmakuje vodka a myslivec.. Trému jako takovou už nemívám, zase mi ale docela záleží na tom, jak to vidí lidi, co se přišli podívat na koncert a zaplatili vlezný. Přece jenom to jsou peníze i na náš cesták… takže uplně v klidu taky nejsem. Možná moc přemýšlím o tom, co si myslí o našem výkonu lidi a ostatní kapely. Takže to zase takovej rozdíl není až na tu dřinu..

The Plastic People of Violence Station.

Vaše banda se objevila na kompilaci Skin’s Songs. Jak jste spokojeni a jaké jsou případně na vás ohlasy?

Spokojený – nespokojený. Myslím si , že je hlavně škoda ,jak s kompilací u který je jasný, že bude uspěšná bylo naloženo. Podle mě by ta kompilace měla bejt takový best of československý scény. Čekal bych, že tam budou hlavně aktivní kapely, co hrajou na akcích a ne studiový, nebo „obejvákový“ projekty. Chyběj tam kapely s kterejma jsem stopro počítal. Ale neznám okolnost…

Mám z toho asi stejný pocit. Snad si vše vynahradíte na vlastním albu, které bude kdy?

No uvidíme. Doufam, že nejpozději v květnu bude venku. Vše je nahraný. Chybí , ale ještě dost úprav a míchaní nahrávky. Nyní  nám dělá problém se kvůli práci sejít i na plnohodnotnou zkoušku, natož aby jsme urvali všichni najednou dva dny do studia.

 

Stejný problem s časem , jako všude. Prozradiš něco kolem CD? Na co se můžeme těšit ?

Tak na placce by mělo bejt 13 věcí. No a na co se můžete těšit…. asi na nic novýho je to pořád to samý dokola Nenávist,násilí, kamarádství, dokonce i nějaká ta láska , alkohol a zase násilí. Nejsme v tomhle směru zrovna pokrokový, ale jak jsem psal, chtěli jsme dělat starej kýč. Takže těšit se můžete na starou, dobrou skins punk taškařici.

 

Tak dlouho nám trvalo dodělání našeho rozhovoru, až mezitím vyšlo společné split cd s Bootboys Social Club. Tvůj názor na tento počin a případné ohlasy?

No já jsem spokojenej už jen pro to, že jsem to měl bez práce o vše si se postaral sám a za to ti patří dík. Myslím si. že na to. že je to jen split se povedl i zvuk u obou kapel. Když jsem porovnaval naší nahrávku ze split materialu., s nahrávkou připravenou na naší první řadovku, rozhodli jsme s klukama, že nemůžeme pustit mezi lidi desku se zvukem o mnoho horšim ,než je na splitku nebo kompilaci. No ohlasy jsou zatim taky jen kladný…

Děkovat není třeba, hlavně že už to je venku..Tedy, kdy nás potěší vašich třináct štastných songů? Dožíjí se toho ještě někteří z nás?

Ztratili jsme hodně času upravováním a mícháním materiálu ve studiu, který zkrátka stojí za hovno. Takže jsme se rozhodli ,že to celý nahrajeme znovu a jinde. Chtěl bych začít ke konci srpna.

Nezastesklo se ti mezitím po hraní metalu? Pochyboval ses na unergroundové scéně black metalu, skinheadská scéna je taky underground. Jak obě hodnotíš?

samozřejmě že zastesklo ale nevypadl jsem z toho uplně. Pořád hraju v8 německočeskym projektu Askeregn. Nehrajeme tak často ale stačí to… ted se připravuju na studiovou výpomoc kamaradovi s jeho materialem. Taky se jedná o Black metal. Jinak obě sceny si jsou hodně podobný. Jediný co se liší je móda a muzika ale už dost dlouho se scény prolínaji spousta Skinheadů poslouchá BM a jsou pravidelnými návštevníky BM koncertů a obráceně.

Sekmeth

A co myslíš, ze té skinheadské scéně chybí? Vždy jsem si říkal, jak je možný že BM koncerty jsou plné kapel ze zahraničí a bez sponzorů jsou organizátoři schopni ty kapely zaplatit…

 

Je to jedno s druhým. Přístup ke hraní je asi profesionálnější. Na prvnim místě je prostě muzika. Dobře zahrát a předvést show plnou nenávisti. Až potom je na řade vlastní pohodlí, když si vzpomenu třeba na koncertování po Balkáně… bylo to jako vojenský cvičení. Spali jsme tak 3-4 hodiny denně. Každej den koncert a mejdan do rána a prejíždění z klubu do klubu. Hraje se jen za penize na palivo, jídlo a pití a když je nocleh, je to super, ale nebejvá to pravidlem. Mockrát jsem chrápal třeba na parkovišti u autě, nebo na dlouhejch cestách pod širákem. Asi na to neumím odpovědět. Udělali jsme dost koncertů a nikdy jsme vyloženě neprodělali. Kapel je prostě víc i Víc pořadatelů. Musí se sledovat, kde jaká kapela hraje, nebo která je na šňůře a tu kapelu si stáhnout na koncert. I pořadatelé si dost pomáhají.

 

Zřejmě ta scéna víc spolupracuje mezi sebou a nejede si každý sám na sebe…

Je to tak. Existuji i spojenectví mezi městy. V hodně případech i společná kasa. Osloví se nějakej headliner a udělaji se dve akce každý ve svém městě a náklady se tím pádem půlí. Nejsem si jistej jestli je tohle možný i na skinhead scéně.

Problem je, ze na naši scéně není tolik koncertů a kapel. Co myslíš, že by naši scéně pomohlo?

To fakt nevím. Pro začátek by stačilo. kdyby se lidi z jedné scény vykašlali na „žabomyší války“

Budeme pomalu končit. Je něco, co by jsi chtěl závěrem říct?

Děkuju ti za čas a prostor. Děkuju ti za všechno, co jsi udělal pro nás. Přeji ti hodně zdaru ve tvých aktivitách. Je super, co děláš pro scénu. Zdravím všechny kamarády a známé, co za námi stáli a stojí- bez vás by to nemělo smysl a všem, co se do nás, kdy srali „FUCK OFF AND DIE!!!“ bez vás by to nešlo předevšim…

Já díky za fajn povídání. Brzy se jistě zas někde potkáme a děkovat není třeba…Hodně zdaru i Vám a co nejméně tanců s paragrafy .