Debutové CD Českobudějovické kapely Gabreta se jmenuje Síla V Nás a vyšlo v roce 2013. Kapela toto CD nahrála ve 4-členné sestavě a vydala si ho sama. Celé CD se nese ve vlasteneckém až nacionalistickém duchu, což je patrné už při letmém pohledu na booklet. Na přední straně můžeme totiž vidět známé sochy Blanických Rytířů, které se nachází v jeskyni u Kunštátu a na zadní straně je pro změnu připomínka Československých Legií v 1. Světové Válce s praporem odkazujícím na citát ze Svatováclavského chorálu “Nedej zahynouti nám i budoucím“. V bookletu jsou dále obsažené fotky kapely i všechny texty.
Kapela sama nazývá svůj hudební styl jako atmosférický punk/metal. Nevím, co si mám pod tímto termínem konkrétně představit, ale pomůckou by mohlo být to, když zde uvedeme nejoblíbenější kapely frontmana a zpěváka Kamila. Dalo by se tedy říct, že se jedná o jakýsi mix kapel XIII. Století, Böhse Onkelz, Ultima Thule, The Exploited a Sabaton. Jediné, co mi úplně nesedí, tak je kvalita zvuku. Škoda, že kapela neměla možnost nahrát toto CD v nějakém profesionálnějším studiu, protože to není úplně ono.
Na CD se nachází 10 songů + intro. Toto “Intro“ trvá asi půl minuty a navozuje tu správnou atmosféru celého CD. Následuje píseň “Valhalla“, která je poctou severským válečníkům vzývajících Vikingské bohy, kteří padli v bitvách a následně byli odnášeni na křídlech Valkýr do Valhally. Po ní přichází na řadu první vlastenecká píseň “Síla V Nás“, která připomíná slavné činy našich předků. Jsou zde zmíněni rytíři u Kresčaku, Husitská vojska, Sibiřské Legie i piloti z Anglie. Na ni plynule navazuje dle mě ten úplně největší hit kapely, píseň Letci, která pojednává o činech statečných Československých letců, kteří bojovali pod praporem Britské R.A.F. Zpátky na zem nás vrací píseň “Politika“ ostře kritizující ty nahoře u moci, kteří před volbami naslibují cokoliv, ale po nich se starají jen o svůj vlastní prospěch a na obyčejné lidi totálně kašlou. Další píseň se jmenuje “Stále Vpřed“ a podle mě se jedná o poctu všem nacionalistům i vlastencům, kteří neváhali vyjít do ulic svých měst a pustit se do všech, kteří rozsévali teror a ničili jejich milovanou zemi. Píseň “Dědicové“ se nese v pomalejším tempu a jedná se o jakousi prosbu k Vlasti, aby nedopustila to, že bude vydrancovaná a vypleněná, a dala hrstce vzdorujících sílu bojovat proti nepřátelům i zrádcům. Další vlastenecká píseň se jmenuje “Čech“ a vyzdvihuje skomírající národní hrdost. Následuje píseň “Už Nikdy Víc“ věnovaná všem obětem 1. Světové Války. Myslím, že tato píseň obsahuje silné protiválečné poselství, resp. kritizuje zbytečné masakry ve zbytečných válkách. Předposlední píseň “Jiří Z Poděbrad“ nejenže oslavuje jednoho z největších panovníků na trůnu Českého království, ale také vyzdvihuje jeho mírové poselství vyslané k dalším Evropským panovníkům, aby se sjednotili proti invazivním Muslimským hordám (což se bohužel nepodařilo). Jako poslední píseň bývá u většiny CD zpravidla oddychovka a nejinak je tomu u tohoto CD, název písně “Hospoda“ mluví sám za sebe. :-)) Tato píseň obsahuje i citát známého Máničky z legendárního koncertu v Bzenci. :-))
Celkově se jedná o velmi vydařený počin, který by snad měl být stále ještě k dostání u kapely. Kapela už začala pracovat na nových písních, doufáme tedy, že druhé album vyjde co nedříve.