Tento rozhovor zabral téměř rok. Nakonec jsem rád, že je na světě a vy si tak můžete přečíst názory člověka, který stál u zrodu jednoho z nejlepších vydavatelství a tvůrce velmi kvalitního magazínu RockNord, který ve své době konkuroval americké Resistance.

 

 

V kolikatem roce a co té ovlivnilo, ze se z tebe stal skinhead?
Jmenuji se Mike, žiji v Německu a je mi 48 let
Skinheady jsem poprvé víděl na střední škole, kdy jsme se vídali o přestávkách a mluvili o politice,hudbe, kazdodenním životě atd..

Mike a Saga

Snažil ses být už od začátku nějak na scene aktivní?
Na scéně jsem se objevil tedy, když mi bylo 17 let -na učňáku.tehdy jsem nevydělával moc peněz a neměl jsem ani auto,
takže jsem byl odkázán pouze na lokální scénu a kámoše z okolí.V půlce 80 tých let byla scéna velmi pestrá a scházeli jsme se  jak punkeři, tak i skinheadi a další skupiny-politika nehrála žádnou roli.
Scházeli jsme se všichni dohromady.
V druhé půlce 80. tých let se scéna více zpolitizovala a vlastenecká mládež měla svojí odnož, udělal jsem  si řidičák a tím jsem mohl jezdit na různé koncerty a politické akce, tím se mi okruh známých dost rozšířil

 

Jaké jsi měl v té době oblíbené kapely a případně , pokud hrají , jestli je stále sledujes?
Jako dítě 70tých a 80tých let jsme si půjčovali kazety, gramodesky a  až později jsme si  kupovali cédéčka.Kapely, které jsem tehdy často poslouchal, byly většinou německé : Endstufe,Kahlkopf,Störkraft,Noie Werte,Böhse Onkelz,Landser..Mezinárodní např. : Skrewdriver, No Remorse, Brutal Attack, Fortress,No Alibi, Arresting Officers..Většina z těchto kapel byla vydána přímo u Rock-o-Rama records…Naše skins grupa byla tehdy jako štamgast přímo u Rock-o Ramy, jinak zde byly labely jako Rebellen Europeans z Francie a Resistance Records z USA, Nordland ze Švédska…Později  v půli devadesátých let se objevilo více labelů a W.P. kapel…

Asi nejznámější kapelou v té době byli Bohse Onkelz. Jaký mas na ne názor dnes?
Správně, poprvé jsem je viděl v jednom kempu u jezera.Celou noc běžela písnička „Böhse Menschen, böhse Lieder“.Po celou dobu jsem měl Onkelz jako oblíbenou kapelu i v době, kdy už nehráli žádnou skinheadskou hudbu.Byl jsem na hodně koncertech Onkelz i na „posledním“ v roce 2005 v Lausitzringu.
Po znovu- obnovení kapely jsem viděl akorát záznam v televizi a nové album „MEMENTO“ mi už nic neříka…stále je to profesionální hudba, ale pro mne už to není žádný super album.Občas si poslechnu jejich starší alba, ty jsou pro mne pořád nadčasová !

Kdy a proč jsi se rozhodl založit hudební vydavatelství?
Ano v devadesátých letech jsem jezdili hodně po koncertech.. tehdy bylo jednodušši koncerty jak pořádat, tak i navštěvovat , bez buzerace policie.
Naživo jsem viděl kapely: BFG,Brutal Attack,Fortress,Skrewdriver,Squadron,Aryan,Ultima Thule a jako nejznámější svého času ty naše domácí : Endstufe,Störkraft,Spreegeschwader,Nordwind,Sturmwehr, 08/15 atd..

Jak vzpomínáš na začátky ?

Vzpomínám si, že jsme dříve jezdili do nedalekého Dortmundu kupovat pravidelně cédéčka do obchodu, kde bylo vše od Rock-o-Ramy. Taky tam byla půjčovna cd, kde byli třeba i Störkraft a další pravicové kapely.

Tehdy jsem se vrátil z vojny a měl jsem první zaměstnání. Můj šéf mne viděl , jak jsem se s NPD účastnil pokládání věnců na vojenském hřbitově (17. listopadu, neděle, 1996) Už v pondělí jsem měl příležitost od známých dělat pro Funny Sounds a RockNORD – patriotické labely, které pokračovaly stejně jako Rock-o-Rama a redakce už tehdy znala můj fanzin „AMOK!!!“ , takto jsem začal s RockNORDem..

Měli jste už tenkrát problémy se systémem? Přeci jen po akci Notenschlussel nemohlo být lehké vydávat pravicovou hudbu.

 

Samozřejmě, haha! Ať už to tehdy byli duševně nemocní idioti z antify nebo politici z neúspěšných stran, kteří si chtěli udělat jméno na zničení celé struktury naší scény. Prolhaná média tehdy razila heslo „vysušit hnědou bažinu“ , jedna z těchto akcí měla právě název Notenschlüssel, kdy šlo vlastně o celostátní nálety proti legální pravicové hudbé, jak jejich producentech tak hudebnících.Dobře si pamatuji, jak jsme v naší kanceláři RockNORD v noci čekali na dodávku cd, která se zasekla na hranicích, kde celníci dělali vždy problémy.Většinou to byla jen buzerace , kdy po pár telefonátech naši právníci vše rychle vyřešili a zboží nám dorazilo. V kanceláři jsme měli  i prohlídky nebo byly zabaveny všechny alba různých kapel.

Když se v polovině 90.tých let patriotická rocková hudba těšila větší a větší oblibě, tak systém nastoupil s akcí zvanou „Aktion Notenschlüssel“ (Akce hudební klíč-překlad), ta měla rozkrýt hudební distribuci RAC hudby, vydavatele cd nahrávek atp. V té době bylo mnoho domovních prohlídek, zatýkaní, obvinění a vše mělo být nahrazeno mainstreamem a tím se dostala hromada kapel na index a byla stáhnuta z prodeje.Většina důvodu proč tomu tak bylo, je dodnes mimo realitu.Dnes je naštěstí ta možnost si stále cd objednat online nebo přímo koupit na koncertech

Debutové album kapely Kraftschlag-Trotz verbot nicht tot (Skull records) z roku 1992 bylo přesným příkladem cenzury v Německu. Brzy po vydání bylo ihned na indexu pro závadnost textů.

Rock Nord byl opravdu velmi kvalitní časopis, kolik kusů se prodalo a bylo možné ho i běžně koupit v distribuci?

To už si přesně nevzpomenu…na starost to měli jiní kolegové, ale odhaduji, že pravidelných odberatelů bylo kolem 2000-3000 .Celkový objem byl ale větší, někdy se vytisklo dokonce 10 000 kusů jednoho vydání.

RockNORD bylo tehdy možné koupit i v kiosku s novinami, knihkupectvích a dalších obchodech s hudbou a hudebními časopisy. Některé jsme taky posílali do věznic jako solidaritu s uvězněnými

RockNord tedy byla solidně rozjetá firma. Vzpomeneš si kolik kapel a alb bylo vámi vydaných? A za které album, z vašeho labelu, jsi rád, že vyšlo.
Už si nevzpomenu přesně, ale bylo to více jak 100 alb, protože jsme měli nějaké sub-labely, které ty nahrávky distribuovaly sami. RockNORD nevydával CD… produkce, které byly v našem zastoupení jako Sunny founds, Destiny records atd.
Samozřejmě jsme byli vždy pyšní na to, že máme kvalitní alba. Existovala dobrá alba, která byla někdy nesmírně drahá.

Předpokládám, že všechny ty represe a snaha o likvidaci akorát přispěla k tomu, že jste chtěli pokračovat dál.

Proti nám se vedla šikana ve všech směrech… : Demonstrace, mediální lži, krádeže, škody na majetku atp.
Samozřejmě i na politické úrovni- cenzura, zákazy prodeje některých cd.Lisovny cd a tiskárny musely s námi ukončit spolupráci a to znamenalo, že musíme každý den plnit nové úkoly v situaci která zrovna byla,ale i tak jsme dělali to nejlepší.
Došlo i na nějaké obviněni nebo soudní proces kvůli vydávání cd?

Se soudy byly vždy problémy a hlavně šlo o texty. Fungovalo, ale právní oddělení a pokud bylo CD kritizováno, tak jsme jej stáhli z prodeje a už nebylo nijak distribuováno.

Z jakého důvodu vydavatelstvi skončilo?

Práce na časopise RockNORD zabrala dost času a toho času bylo vážně moc.Často jsme nemohli splnit datum dodání, protože tiskárna nemohla tisknout tak rychle.Nakonec jsme mohli RockNORD vyrábět pouze se zvýšením ceny a to už by čtenáři neakceptovali.

Co byl tedy hlavní důvod ukončení činnosti?

Kvůli chybám, které se dopouštělo vedení, jsem se už necítil nadále být schopný odvádět dobrou práci.Proto jsem v určitém okamžiku řekl, že musím skončit.Stručně řečeno: tehdejší hlavní manažer Torsten Lemmer tuto firmu zničil.
Co dnes vím, že dělá nějakou mini politiku v Düsseldorfu a opět kasíruje peníze,takže žádná  pořádná práce..haha.

A tuším, že porotce na výstavách psů.. RockNord, ale stále funguje.. už se v něm neangažuješ?

Ano pokud, vím byl aktivní na výstavách psů (boxerů) Stránky RockNORD momentálně provozují dále bývalí kolegové a obchod s cd dále pokračuje…Jeden můj známý si občas objedná od nich cd’s, ale jsou to nově udělané nahrávky, které vyšly už kdysi, takže nic nového…
Na této scéně už nejsem nijak aktivní, ale mám stále kontakty na staré známé, občas se vídáme a vyměníme pár názorů, jinak jsem už mimo !

 

Máš přehled o českých kapelách?
V RockNORDu jsme měli taky český kapely. Spolupráce byla na jednom dobrým kámošovi (Zdravím H. a jeho rodinu do Čech) Měli jsme recenze z koncertů, rozhovory a fotky tetování.Co si pamatuji, tak nejlepší byla kapela Buldok s extrémně dobrým zvukem, jediný problém pro mne byla jazyková bariéra, abych porozuměl textům.Kontakt do České republiky stále udržujeme!

 

Co by jsi poradil někomu, kdo by si chtěl založit vlastní vydavatelství?
Myslíš, že má dnes ještě vůbec smysl vydávat cd, lp, nebo dělat fanzin?

Těžká otázka.. Pokud si chceš založit label (shop) měl bys mít určite podnikatelské zkušenosti, znalosti a vyznat se v účetnictví.Doporučuji také „vysoký“ počáteční kapitál, protože může nějakou dobu trvat, než se ti finančně začne dařit. A samozřejmě musíš očekávat odpor, stres a nespolehlivé lidi, kteří v tomto směru užírají hodně času. Domovní prohlídky, lži, násilí proti tobě a tvému labelu budou samozřejmě taky problém.Bohužel o tom nemohu říci už více, protože dávno nemám přehled o dnešním „trhu“ a zákaznících na této scéně!Myslím, že zde zuůstaly dobré labely, kterým se stále daří.S fanziny je to stejné… Stojí hodně času a peněz navíc v době Twitteru a dalších online stream médiích je také poptávka po tištěných informacích nižší.

 

díky za tvůj čas a poprosil bych tě o tvoje poslední slova..

Děkuji za zájem a rozhovor. Doufám, že se bude čtenářům líbit.
Posílám pozdravy z upadajícího západu.
Ctěte své tradice a podporujte odpor vůči novému světovému pořádku, kdekoli a kdykoli můžete! Děkuji moc! Mike